اقدامات سیل استان گلستان در اسفند  ۹۷ و فروردین ۹۸ اداره کل هواشناسی استان گلستان

 1. از روز چهارشنبه ۲۲ اسفند سال ۱۳۹۷ الگوهای پیش یابی هواشناسی، نشانه هایی از نفوذ سامانه بارشی از اواخر وقت روز یکشنبه مورخه ۲۶  اسفند ۹۷ به استان گلستان بود که این موارد از همین روز در بولتن­های روزانه پیش بینی درج گردید.
 2. در روز پنجشنبه ۲۳ اسفند الگوهای پیش یابی تقویت بارش­ را در سامانه مذکور نشان می داد که بر همین اساس جلسه کمیته بحران هواشناسی در اداره کل تشکیل شد و بررسی جوانب امر به عمل آمد و با توجه به شرایط پیش رو اطلاعیه شماره ۴۶ صادر گردید. ضمنا در تماس تلفنی با استاندار محترم و مدیرکل مدیریت بحران استان اطلاع رسانی لازم جهت هماهنگی انجام شد.
 3. در ادامه در روز شنبه ۲۵ اسفند با توجه به این که الگوهای پیش یابی و خروجی مدل های عددی حاکی از تقویت سامانه و وقوع باد خیلی شدید همراه با بارش های بسیار سنگین در استان بودند همچنین با توجه به صدور اطلاعیه ۴۶ ،کمیته بحران هواشناسی در گروه پیش بینی اداره کل تشکیل گردید و در این جلسه ضمن بررسی جوانب، اخطاریه شماره ۲۳ صادر شد.
 4. با توجه به اخطاریه شماره ۲۳ و شدت پدیده ها حدی مورد انتظار در اسرع وقت با استاندار محترم تماس حاصل شده و اطلاع رسانی لازم در مورد بارش های سنگین و پیامدهای مخرب آن از جمله آب گرفتگی معابر، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه های گرگانرود، اترک ، قره سو  و نیز  لزوم رها سازی آب سدها توصیه شد.
 5. طی تماس تلفنی با استاندار محترم و مدیر کل محترم  مدیریت بحران  با بیان شرایط فوق العاده حدی جوی لزوم برگزاری جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران تاکید شد.
 6. از جمله اقدامات مهم بعد از صدور اخطاریه ۲۳ ، تماس تلفنی با مدیرعامل محترم آب منطقه ای استان و ارائه اطلاعات شرایط فوق العاده حاد جوی ، با توجه به پیش بینی بارش های سنگین ، لزوم رهاسازی آب سدها موکدا توصیه گردید و نیز به  مدیر عامل محترم  شرکت توزیع برق و دیگر دستگاه ها ذیربط استان  در خصوص پدیده های حاد مورد انتظار (بارش سنگین و مداوم ، طوفان و وزش خیلی شدید ، طغیان رودخانه ها  استان ) اطلاع رسانی انجام شد.
 7. در راستای اقدامات انجام شده ، اخطاریه دریایی شماره ۱۸ در مورخه ۲۵ اسفند و اطلاعیه جاده ای شماره ۱۷ در مورخه ۲۶ اسفند صادر شد.
 8. در روز یکشنبه مورخه ۲۶ اسفند جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان به ریاست مدیرکل مدیریت بحران استان و اعضای شورا برگزار شد. گزارش کاملی توسط مدیر کل هواشناسی راجع به شرایط پیش رو ارائه گردید و پیامدهای سامانه و به ویژه وقوع بارش های سنگین و سراسری و وزش باد شدید تشریح شد و پس از آن فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی( آب منطقه ای گلستان، صدا و سیما ، هلال احمر ، اداره کل حمل و نقل جاده ای و… ) آمادگی  خود را اعلام نمودند.
 9. در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان روز یکشنبه مورخه ۲۶ اسفند مدیر عامل محترم آب منطقه ای عنوان کردند که بر اساس اخطاریه  هواشناسی رهاسازی آب سدها پس از صدور اخطاریه شماره  ۲۳  انجام شد.
 10. در انتهای این جلسه جمع بندی و توصیه های لازم از سوی مدیر کل مدیریت بحران انجام شد و تاکید نمودند با توجه به وقوع بارش های سنگین و تعطیلات پایان سال، تمامی دستگاه ها در حالت آماده باش کامل بسر ببرند
 11. بلافاصله بعد از جلسه مزبور، مدیر کل مدیریت بحران، مدیر عامل آب منطقه ای گلستان و مدیر کل هواشناسی طی مصاحبه خبری با صدا و سیمای مرکز گلستان با بیان شرایط حاد و فوق العاده جوی و لزوم آمادگی کامل دستگاه های اجرایی و مردم را تاکید نمودند .
 12. همچنین در این جلسه صدا و سیمای مرکز گلستان موظف به انعکاس شرایط، در بخش های خبری و برنامه های تولیدی مختلف صدا و سیما به صورت های مختلف گردید ( اخبار، زیرنویس و …)
 13. در ساعت ۱ بامداد روز دوشنبه ۲۷ اسفند مدیر کل محترم مدیریت بحران استان در مرکز مانیتورینگ حضور یافت و گزارشی از آخرین تغییر و تحولات جوی در اختیار ایشان قرار گرفت .
 14. در روز دوشنبه مورخه ۲۷ اسفند با توجه به آغاز بارش های سنگین به ویژه در شرق استان، جلسه اضطراری شورای هماهنگی مدیریت بحران به ریاست استاندار محترم تشکیل شد. در این جلسه مدیر کل هواشناسی ضمن گزارشی از مقدار بارش تا به آن لحظه.پیش بینی شرایط تا پایان فعالیت سامانه را به اطلاع حضار رساند وسایر دستگاه ها نیز نسبت به اقدامات انجام گرفته و آمادگی کامل برای شرایط گزارش دادند.
 15. از آغاز فعالیت سامانه بارشی در استان تا انتهای فعالیت آن، پایش شرایط جوی بصورت لحظه به لحظه توسط رادار هواشناسی مازندران، تصاویر ماهواره های هواشناسی، نقشه های پیش یابی هواشناسی و دریافت وضعیت جوی ایستگاه های تابعه استان در مرکز مانیتورینگ و پیش بینی اداره کل انجام شد و جلسات مدیریت بحران با توجه به ضرورت در چند نوبت در مرکز مانیتورینگ هواشناسی با حضور مدیریت و معاونین محترم و سایر مسئولین برگزار گردید.
 16. طی این مدت تماس های متعدد و ارسال پیامک های آخرین وضعیت و پیش بینی وضعیت ساعات آینده به مسئولین و مقامات ارشد استان  انجام می شد.
 17. همچنین اطلاع رسانی لازم به مردم توسط مدیر کل محترم و کارشناسان اداره کل هواشناسی در بخش های خبری مختلف صدا و سیمای مرکز گلستان به دو زبان فارسی و ترکمنی واطلاع رسانی از طریق خبرگزاری های مختلف انجام گرفته است.
 18. در جلسه هماهنگی مدیریت بحران که با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیران محترم کشور، راه و شهرسازی، نیرو،کشاورزی،اقتصاد و مدیریت محترم بحران کشور و سایر مسئولین کشوری در تاریخ ۳ فروردین ۹۸ برگزار شد،گزارش اقدامات هواشناسی گلستان بطورکامل توسط اینجانب ارائه گردید. و پس از گزارش وزیر محترم راه و شهرسازی در مورد اقدامات هواشناسی، جناب آقای جهانگیری و آقای رحمانی فضلی ضمن تشکر از فعالیت های هواشناسی(قبل،حین و بعد از بحران) به لزوم توجه بیشتر به توصیه ها و هشدارهای هواشناسی در جهت کاهش خسارات های مالی و جانی تاکید نمودند.
 19. با توجه به اشباع بودن زمین و پربودن سدهای استان و پیش بینی بارش بیش از ۳۰ میلیمتر در بخش هایی از استان (در روزهای دوشنبه ۵ فروردین الی چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸ )جلسه کمیته بحران در مورخه ۳ فروردین ۹۸ برگزار شد و پس از بررسی شرایط جوی پیش بینی شده جهت آمادگی و هماهنگی اخطاریه شماره ۱ صادر گردید.
 20. از زمان صدور اطلاعیه شماره ۴۶ مورخه ۲۳ اسفند تا مورخه ۵ فروردین ۹۸ تعداد ۶ جلسه کمیته هماهنگی مدیریت بحران با حضور مدیر کل هواشناسی و سایر مسئولین استانی برگزار شد و همچنین ۱۵ جلسه در شهرستان ها با حضور مسئولین هواشناسی و کارشناسان ایستگاه ها برگزار شد و گزارشات هواشناسی به فرمانداران و بخشداران ارائه گردید.
 21. از پنجم فروردین ماه تا ۲۸ فروردین در تمامی جلساتی که به همین منظور در دستگاه های مختلف برگزار شد مسئولین اداره کل حضور فعال داشته اند.
 22. در همین مدت پیش بینی وضعیت جوی، روزانه در اختیار  نهادهای مختلف خدمت رسان اعم از نظامی و غیر نظامی قرار گرفت.
 23. در روز چهار شنبه مورخه ۲۸/۰۱/۹۸ ، اطلاعیه جوی شماره ۴ صادر شد که در بند ۳  این اطلاعیه به نفوذ سامانه بارشی از بعداز ظهر روز دوشنبه ۰۲/۰۲/۹۸ به استان اشاره شده بود.
 24. در روز شنبه مورخه ۳۱/۰۱/۹۸ ، اخطاریه دریایی شماره ۴ صادر شد که باز تاکید به نفوذ سامانه بارشی از بعداز ظهر دوشنبه ۰۲/۰۲/۹۸ به استان داشت
 25. در همین روز ، اخطاریه جوی شماره ۵ ، مبنی بر نفوذ تدریجی سامانه سرد و بارشی از روز دوشنبه مورخه ۰۲/۰۲/۹۸ به استان با پیامدهای بارندگی ، رعد وبرق ، در نواحی کوهستانی ریزش برف ، مه غلیظ ، وزش باد شدید، طوفانی شدن دریا و کاهش نسبی دما صادر شد. در این اخطاریه اوج فعالیت بارشی در طی دوشنبه شب و سه شنبه مورخه ۰۳/۰۲/۹۸ بیان گردید . خروج سامانه نیز در روز پنجشنبه ۰۵/۰۲/۹۸ مشخص شد. طی این مدت آب گرفتگی معابر و طغیان مسیل ها و رودخانه ها در مناطق مستعد و همچنین بدلیل ریزش برف در نواحی کوهستانی و پدیده مه غلیظ ، اختلال در تردد جاده های کوهستانی پیش بینی شد.
 26. در روز یکشنبه مورخه ۰۱/۰۲/۹۸ مصادف با نیمه شعبان خروجی مدل های عددی، پیش بینی وقوع بارش شدید باران در سرشاخه های گرگانرود در شرق استان محدوده پارک ملی گلستان با هسته بارش بیشینه ۱۰۰ میلی متر را به نمایش گذاشته بود . با توجه به وضعیت شهرهای آق قلا و گمیشان و همین طور وضعیت سدهای واقع در مسیر گرگانرود ( سدهای بوستان ، گلستان، وشمگیر ) موضوع به صورت تلفنی به مدیر کل مدیریت بحران استان و معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان اطلاع رسانی شد.
 27. در عصر همین روز راس ساعت ۱۷ جلسه اضطراری مدیریت سیلاب ، در شرکت آب منطقه ای با حضور نمایندگان اداره کل مدیریت بحران ، هواشناسی ، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و همین طور کارشناسان بخش های مختلف شرکت آب منطقه ای در محل سالن کنفرانس شرکت آب منطقه ای برگزار گردید . در این جلسه با توجه به توضیحات ارائه شده توسط معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی مبنی بر پیش بینی بارش های شدید در سرشاخه های گرگانرود در شرق استان (۱۰۰ میلی متر ) ، محاسبات حجم آب حاصل از این بارش ها برای بازه زمانی مورد انتظار در مساحت مورد نظر توسط کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری با توجه به ظرفیت حداکثری سدهای واقع در مسیر، پیش بینی مجدد آب گرفتگی و طغیان رودخانه گرگانرود در شهر آق قلا برای بامداد  روز جمعه ۰۶/۰۲/۹۸ به عمل آمد.
 28. با توجه به موارد مذکور در بند ۲۲ ، معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای حدود ساعت ۱۹ این روز با مدیر کل مدیریت بحران استان تماس برقرار و لزوم برگزاری جلسه اضطراری شورای هماهنگی مدیریت بحران را اعلام نمود. مدیر کل مدیریت بحران نیز با هماهنگی با جناب آقای مهندس غراوی ، سرپرست محترم استانداری گلستان برگزاری این جلسه را برای صبح روز دوشنبه ۰۲/۰۲/۹۸ تعیین نمودند.
 29. صبح روز دوشنبه ۰۲/۰۲/۹۸ ، جلسه اضطراری شورای هماهنگی مدیریت بحران به ریاست سرپرست محترم استانداری در محل سالن اجتماعات مدیریت بحران و با حضور اعضای این شورا برگزار شد . در ابتدای جلسه مدیر کل مدیریت بحران استان،توضیحاتی راجع به دلیل تشکیل جلسه اضطراری مدیریت بحران را ارائه و در ادامه گزارش کاملی از آخرین وضعیت شهرهای آق قلا و گمیشان را ارائه نمودند. در ادامه مدیر کل هواشناسی ، توضیحات کاملی راجع به زمان ورود و خروج  سامانه ، میزان بارش ، مناطق درگیر بارش های حداکثری ارائه نمود . پس از توضیحات مدیر کل هواشناسی ،  مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گزارشی از آخرین وضعیت سدهای سه گانه در مسیر گرگانرود را ارائه نمود و در ادامه با توجه به پیش بینی مقدار بارش ، پیشنهادات لازم برای مدیریت این وضعیت را ارائه نمودند. سایر دستگاه ها نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. در انتها سرپرست محترم استانداری دستورات لازم جهت برقراری هماهنگی ها و انجام اقدامات پیشگیرانه را به هریک از دستگاه های مربوطه گوشزد نمودند.
 30. با آغاز بارش ها از روز دوشنبه مورخه۰۲/۰۲/۹۸ و تداوم آن تا روز چهارشنبه ۰۴/۰۲/۹۸ بارش های سنگین پیش بینی شده در مناطق شرقی به وقوع پیوست . اوج فعالیت بارشی مربوط به روز سه شنبه ۰۳/۰۲/۹۸ در این مناطق بود.
 31. بارش های پراکنده در روز پنجشنبه ۰۵/۰۲/۹۸ در سطح استان تداوم یافت (زیر ده میلیمتر و در بخش های کوهپایه ای و شرقی استان) و از بعد از ظهر این روز به تدریج با عبور سامانه بارش ها متوقف شد
 32. در ساعات اولیه روز جمعه ۰۶/۰۲/۹۸ مجددا طغیان رودخانه گرگانرود در شهرستان آق قلا به وقوع پیوست
 33. اطلاع رسانی این سامانه از همان ابتدا و از تمام بسترهای موجود به اطلاع مردم و مسئولین رسید( پیامک، فاکس ، وبسایت، فضای مجازی ، جراید ، صدا و سیما ، زیر نویس در برنامه های تلویزیونی و..)
 34. از زمان صدور اطلاعیه شماره ۴۶ در مورخه ۲۳ /۱۲/۹۷ تا ۱۶/۰۲/۹۸ ( رفع آب گرفتگی در شهرهای گمیشان و آق قلا)  تعداد ۲۰ نفر از مسئولین و کارشناسان ستادی در چند گروه با توجه به برنامه زمانبندی شده مسئولیت پایش و اطلاع رسانی شرایط موجود را به صورت شبانه روزی برعهده داشتند . ضمنا اشاره می شود این فعالیت مربوط به ستاد بوده و در همین مدت  ، کارکنان ۱۰ ایستگاه سینوپتیک استان به صورت کشیک ۲۴ ساعته  و ۹۰ ایستگاه باران سنجی  به صورت بر خط اطلاعات را به مسئولین شهرستانها و ستاد اعلام می نمودند.

 

تحلیل همدیدی باران شدید منجر به سیل اواخراسفند سال ۹۷استان گلستان

 

نقشه های سینوپتیکی سطح زمین مورخه ۱۷ لغایت ۲۰ مارس ۲۰۱۸ :

نقشه های سطح زمین ۲۶ لغایت ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷نشان میدهند که سامانه های کمفشار جنب قطبی و سودان لو با هم در ناحیه خاورمیانه و ایران تلاقی نموده و سلولی را با پربند بسته ۱۰۰۸ هکتو پاسکال در منطقه خزرشکل می دهند . با گذشت زمان علاوه بر جابجایی بسوی شرق ، از میزان فشار مرکزی کاسته شده و پربند مرکزی به ۹۹۶ هکتوپاسکال تقلیل می یابد و با افزایش گرادیان خود، در شرق دریای خزر مستقر می شود  .و تا اواخر وقت روز دوشنبه ۲۸ اسفند در منطقه استان گلستان به فعالیت خود ادامه میدهد و سپس از بامداد روز سه شنبه جای خود را به امواج و زبانه های سامانه پرفشارسیبری واگذار می کند واین سامانه نیز با نفوذ خود ازشمال و شمال غرب  به سواحل جنوبی دریای خزرو استان گلستان ، رطوبت بسیار خوبی را ازدریای خزر وهمچنین از بخش شرقی دریای سیاه )انتقال داد و تا روز جمعه به تناوب باعث ناپایداری گردید

نقشه های سینوپتیکی تراز۵۰۰ هکتو پاسکالی۱۷ لغایت۲۰ مارس ۲۰۱۸ :

دراین تراز در تاریخ ۲۶ اسفند ابتدا مشاهده میشود که تراف بلندی از شمال اروپا به دریا ی سیاه و خاورمیانه امتداد یافته و سپس با گذشت زمان ، این موج بلند کم ارتفاع به دو سلول ، یکی سلول شرقی که در شمالشرق کشورو شرق خزراست با پربند ۵۴۸ با ایزوترم ۲۰- و سلول دیگردرموقعیت ناحیه قفقاز و دریای سیاه با ۵۵۲ هکتوپاسکال با ایزوترم ۲۵- قابل روئیت می باشد قویترین حالت با گرادیان فوق العاده زیاد ازبامداد روز دوشنبه تا سه شنبه بوده و ناپایداری های شدید با وزش شدید باد با تداوم زیاد زمانی بهمراه بارانهای سیل آسا طی این مدت اتفاق افتاد و از روز چهارشنبه ( ۲۹اسفند ) تضعیف شده و تبدیل به یک سلول می شود و از صبح روز جمعه ۲/۱/۹۸ بطورکلی سامانه عبور می کند

نقشه های واقعی هواشناسی

 

 

برگزیده ای از نقشه های استفاده شده از مدلهای مختلف جهت صدور اطلاعیه شماره ۴۶ تاریخ ۲۳/۱۲/۲۵ و اخطاریه شماره ۲۳ تاریخ ۲۵/۱۲/۹۷

 

 

 

 

                                                                              آمار  مجموع   بارش ایستگاههای هواشناسی استان گلستان   از ۶:۳۰ صبح  رو ز  دوشنبه ۲۷  /۱۲/۹۷   لغایت ۶:۳۰صبح    روز جمعه مورخ   ۰۲/۰۱/۹۸

مجموع

بارندگی mm

میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی نام ایستگاه

شهرستان

ردیف
۰۲/۰۱/۹۸ ۰۱/۰۱/۹۸ ۲۹/۱۲/۹۷ ۲۸/۱۲/۹۷ ۲۷/۱۲/۹۷
۱۲۱.۹ ۰۲.۹ ۱۳.۰ ۰۲.۵ ۴۸.۳ ۵۵.۲ هاشم آباد گرگان  

گرگان

۱
۱۷۵.۲ ۰۲.۶ ۱۳.۵ ۰۳.۰ ۹۷.۱ ۵۹.۰ فرودگاه گرگان ۲
۱۷۶.۰ ۰۲.۰ ۰۹.۰ ۲۶.۰ ۱۰۰ ۳۹.۰ سازمان جهاد گرگان ۳
۱۱۱.۵ ۱۲.۵ ۱۲.۰ ۰۲.۵ ۰۴.۵ ۸۰.۰ جعفر آباد ۴
۹۴.۰ ۰۰.۰ ۱۰.۰ ۰۲.۰ ۲۰.۰ ۶۲.۰ نوده ملک ۵
۱۲۸.۰ ۰۰.۰ ۸.۰۰ ۳۱.۰ ۴۸.۵ ۴۰.۵ ورسن ۶
۱۶۴.۰ ۱۰.۰ ۱۲.۰ ۱۰.۰ ۸۶.۰ ۴۶.۰ نوچمن ۷
۱۳۳.۰ ۰۵.۰ ۰۰.۰ ۰۷.۰ ۹۲.۰ ۲۹.۰ انبارالوم آق قلا ۸
۱۹۶.۰ ۰۰.۰ ۰۹.۰ ۱۵.۰ ۱۲۶.۰ ۴۶.۰ آق قلا ۹
۱۷۱.۰ ۰۰.۰ ۰۸.۰ ۱۷.۰ ۱۱۳.۰ ۳۳.۰ گری دوجی ۱۰
۱۵۸.۰ ۰۵.۵ ۰۸.۵ ۰۴.۰ ۱۰۳.۰ ۳۷.۰ حیدرآباد ۱۱
۱۴۲.۳ ۰۰.۰ ۱۲.۳ ۰۷.۵ ۷۰.۵ ۵۲.۰ کرد ۱۲
۱۶۶.۴ ۰۰.۰ ۰۹.۹ ۰۷.۲ ۵۸.۲ ۹۱.۱ بندرترکمن بندرترکمن ۱۳
۱۶۸.۵ ۰۰.۰ ۰۲.۵ ۰۳.۰ ۱۵.۰ ۱۴۸.۰ قلعه قره جه لر ۱۴
۱۴۰.۰ ۰۲.۰ ۰۵.۰ ۰۳.۰ ۶۹.۰ ۶۱.۰ پنج پیکر ۱۵
۱۵۴.۵ ۰۰.۰ ۰۳.۵ ۰.۰ ۱۱.۰ ۱۴۰.۰ گمیشان گمیشان ۱۶
۱۹۳.۵ ۰۰.۰ ۰۳.۰ ۰۳.۵ ۸۷.۰ ۱۰۰.۰ سیمین شهر ۱۷
۱۳۶.۶ ۰۰.۴ ۲۰.۰ ۰۱.۲ ۴۰.۱ ۷۴.۹ بندرگز بندرگز ۱۸
۱۳۹.۶ ۰۱.۲ ۲۰.۰ ۰۱.۱ ۶۷.۸ ۴۹.۵ مرکز جهاد بندر گز ۱۹
۱۲۵.۰ ۰۱.۶ ۰۳.۱ ۰۰.۴ ۷۱.۹ ۴۸.۰ کارکنده ۲۰
۱۵۶.۰ ۰۱.۰ ۰۷.۰ ۰۳.۰ ۸۰.۰ ۶۵.۰ لیوان شرقی ۲۱
۱۵۰.۰ ۰۱.۵ ۰۳.۰ ۰۳.۵ ۷۲.۰ ۷۰.۰ جفاکنده ۲۲
۱۲۷.۱ ۰۱.۴ ۲۰.۲ ۰۱.۵ ۵۴.۰ ۵۰.۰ باغوکناره ۲۳
۱۳۵.۳ ۰۱.۱ ۱۹.۶ ۰۰.۷ ۶۷.۲ ۴۶.۷ کردکوی کردکوی ۲۴
۱۴۰cm برف عدم ارتباط عدم ارتباط عدم ارتباط ۱۲۰ سانت برف ۲۰ سانت برف درازنو ۲۵
۱۴۴.۰ ۰۲.۰ ۲۳.۰ ۰۴.۰ ۶۰.۰ ۵۵.۰ النگ ۲۶
۱۴۷.۱ ۰۱.۲ ۱۹.۰ ۰۳.۵ ۶۹.۹ ۵۳.۵ قلندرآیش ۲۷
۱۳۸.۲ ۰۱.۲ ۱۹.۰ ۰۳.۵ ۶۱.۵ ۵۳.۰ گرجی محله ۲۸
۱۵۹.۸ ۰۰.۵ ۲۰.۰ ۰۳.۸ ۷۹.۵ ۵۶.۰ نامن ۲۹
۲۴۵.۹ ۰۲.۴ ۰۴.۵ ۴۲.۰ ۱۴۹.۰ ۴۸.۰ کلاله کلاله ۳۰
۲۰۸.۰ ۰۷.۰ ۰۵.۵ ۵۵.۰ ۱۱۷.۰ ۲۳.۵ سوارپایین ۳۱
۱۴۵.۸ ۰.۰ ۱۶.۰ ۰۳.۰ ۹۹.۸ ۲۷.۰ یلی بدراق ۳۲
۱۷۹.۸ ۰۱.۵ ۰۲.۳ ۳۲.۵ ۹۸.۰ ۴۵.۵ صوفی شیخ ۳۳
۱۵۸.۶ ۰۱.۰ ۰۰.۰ ۲۴.۶ ۱۰۵.۰ ۲۸.۰ اقچی بزرگ ۳۴
۱۳۱.۰ ۰۲.۳ ۰۰.۷ ۲۶.۰ ۷۲.۰ ۳۰.۰ پیشکمر ۳۵
۱۸۵.۵ ۲۲.۰ ۰۰.۰ ۲۶.۰ ۱۰۴.۵ ۳۳.۰ لوه ۳۶
۱۷۴.۰ ۰۷.۵ ۰۶.۰ ۳۸.۵ ۹۷.۰ ۲۵.۰ عزیزآباد ۳۷

 

مجموع

بارندگی mm

میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی نام ایستگاه شهرستان ردیف
۰۲/۰۱/۹۸ ۰۱/۰۱/۹۸ ۲۹/۱۲/۹۷ ۲۸/۱۲/۹۷ ۲۷/۱۲/۹۷
۱۰۸.۰ ۰۵.۹ ۰۲.۹ ۱۱.۳ ۷۶.۵ ۱۱.۴  سینوپتیک چناران  

 

 

 

 

 

مراوه تپه

۳۸
۱۳۹.۰ ۰۱.۰ ۰۲.۰ ۳۱.۰ ۹۲.۰ ۱۳.۰ شهر مراوه تپه ۳۹
۹۸.۴ ۰۶.۰ ۱۶.۰ ۱۰.۰ ۴۴.۰ ۲۲.۴ گلیداغ ۴۰
۹۸.۹ ۰۱.۷ ۰۵.۹ ۰۵.۲ ۴۳.۱ ۴۳.۰ قازان قایه ۴۱
۱۱۷.۰ ۰۲.۷ ۰۱.۰ ۲۰.۸ ۸۲.۰ ۱۰.۵ فرخسر ۴۲
۹۹.۳ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۰۹.۰ ۵۵.۶ ۳۴.۷ نارلی آجی سو ۴۳
۱۲۱.۲ ۰۸.۵ ۰۶.۶ ۲۸.۸ ۶۴.۵ ۱۲.۸ یکه چنار ۴۴
۱۳۳.۰ ۰۰.۰ ۰۴.۰ ۲۵.۰ ۹۸.۰ ۰۶.۰ ساری قامیش ۴۵
۱۴۱.۵ ۰۸.۰ ۰۳.۸ ۲۳.۴ ۸۷.۰ ۱۹.۳ چنارلی ۴۶
۱۵۷.۲ ۰۴.۰ ۰۰.۰ ۲۲.۰ ۱۰۵.۵ ۲۵.۷ کریم ایشان ۴۷
۱۵۵.۰ ۰۳.۰ ۰۹.۰ ۱۷.۰ ۱۱۲.۰ ۱۴.۰ بسطام دره ۴۸
۱۰۹.۰ ۰۳.۰ ۰۵.۰ ۰۹.۰ ۷۸.۰ ۱۴.۰ ا… نور ۴۹
۱۴۲.۴ ۰۵.۸ ۰۳.۰ ۱۴.۶ ۱۰۴.۵ ۱۴.۵ گوگدره ۵۰
۱۲۹.۵ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۲۹.۵ ۸۵.۰ ۱۵.۰ ترناولی بالا ۵۱
۱۰۳.۰ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۰۵.۰ ۶۵.۰ ۳۳.۰ آق تقه ۵۲
۱۶۷.۳ ۰۱.۱ ۰۳.۷ ۱۷.۸ ۱۱۰.۸ ۳۳.۹ گنبد­کاووس گنبد کاووس ۵۳
۱۸۶.۰ ۰۱.۰ ۰۷.۵ ۲۲.۵ ۱۲۴.۰ ۳۱.۰ کاکا ۵۴
۱۰۶.۲ ۰۳.۸ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۳۱.۴ ۷۱.۰ چپرقویمه ۵۵
۱۴۰.۴ ۰۰.۰ ۰۵.۰ ۱۰.۰ ۸۶.۹ ۳۸.۵ آق آباد ۵۶
۱۴۵.۳ ۰۴.۴ ۰۰.۰ ۱۲.۶ ۱۰۴.۶ ۲۳.۷ سر تپه محمد ایمر ۵۷
۹۷.۰ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۰۳.۰ ۵۴.۰ ۴۰.۰ خیرخواجه سفلی ۵۸
۸۳.۲ ۰۰.۰ ۰۰.۹ ۰۳.۰ ۵۵.۰ ۲۴.۳ اینچه برون ۵۹
۱۰۰.۵ ۰۰.۰ ۰۱.۳ ۰۱.۵ ۸۱.۱ ۱۶.۶ قره کسلخه ۶۰
۹۴.۸ ۰۰.۰ ۰۱.۸ ۰۲.۲ ۷۸.۴ ۱۲.۴ قره ماخر ۶۱
۱۸۳.۰ ۰۵.۷ ۰۳.۶ ۰۹.۲ ۱۳۱.۰ ۳۳.۵ ایمر ملاساری ۶۲
۲۳۵.۶ ۱۶.۰ ۰۰.۰ ۳۵.۶ ۱۳۹.۰ ۴۵.۰ رامیان رامیان ۶۳
۱۳۴.۴ ۰۰.۰ ۱۱.۴ ۱۶.۰ ۵۷.۰ ۵۰.۰ شیرآباد ۶۴
۱۵۲.۰ ۰۶.۰ ۱۰.۰ ۰۶.۰ ۸۸.۰ ۴۲.۰ پاقلعه ۶۵
۳۰ Cm برف ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۳۰ سانت برف ۰۰.۰
۹۴.۰ ۰۷.۰ ۰۸.۵ ۱۳.۰ ۳۸.۰ ۲۷.۵ خان ببین ۶۶
۱۴۱.۱ ۰۶.۲ ۰۶.۵ ۲۳.۰ ۶۲.۲ ۴۳.۲ مازیاران ۶۷
۲۱۲.۰ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۵۶.۰ ۱۰۲.۰ ۵۴.۰ آزادشهر آزادشهر ۶۸
۱۸۱.۰ ۰۸.۵ ۰۰.۰ ۰۷.۰ ۸۱.۵ ۸۴.۰ وطن ۶۹
۸ Cm برف ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۰۰.۰ (۸ سانت برف)
۱۵۸.۵ ۰۰.۰ ۰۷.۵ ۴۹.۰ ۸۰.۰ ۲۲.۰۷۰ خوش ییلاق ۷۰
۱۱۶cm برف ۰۰.۰ (۱۳ سانت برف) (  ۱۳سانت برف) (۶۰ سانت برف) (۳۰ سانت برف)

 

مجموع

بارندگی mm

میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی میزان بارندگی نام ایستگاه شهرستان ردیف
۰۲/۰۱/۹۸ ۰۱/۰۱/۹۸ ۲۹/۱۲/۹۷ ۲۸/۱۲/۹۷ ۲۷/۱۲/۹۷
۱۳۸.۰ ۰۷.۹ ۱۶.۲ ۰۱.۶ ۶۶.۸ ۴۵.۵  سینوپتیک علی آباد کتول علی آباد کتول ۷۱
۱۵۲.۶ ۰۶.۶ ۱۵.۹ ۰۵.۱ ۸۴.۶ ۴۰.۵ جهاد کشاورزی علی آباد ۷۲
۱۲۵.۰ ۰۴.۰ ۰۹.۵ ۱۷.۰ ۷۱.۰ ۲۳.۵ مزرعه کتول ۷۳
۱۴۴.۱ ۰۵.۱ ۱۲.۱ ۰۸.۵ ۷۶.۴ ۴۲.۰ محمد آباد کتول ۷۴
۱۱۰.۰ ۱۰.۵ ۰۵.۰ ۴۰.۰ ۱۹.۵ ۳۵.۰ افرا تخته ۷۵
cm۱۰۰.۵ برف ۰۰.۰ ۱۰.۵ سانت برف ۸۰ سانت برف ۰۰.۰ ۱۰ سانت برف
۱۲۵.۷ ۰۰.۰ ۲۲.۶ ۱۲.۶ ۵۶.۰ ۳۴.۵ فاضل آباد ۷۶
۱۳۹.۶ ۱۰.۰ ۰۶.۶ ۰۷.۰ ۷۸.۰ ۳۸.۰ زرین گل ۷۷
۲۸۱.۹ ۰۷.۱ ۱۲.۹ ۴۱.۲ ۱۷۱.۵ ۴۹.۲ مینودشت مینودشت ۷۸
۳۵۳.۶ ۰۸.۶ ۰۷.۷ ۶۵.۰ ۲۴۰.۶ ۳۱.۷ توسکاچال ۷۹
۱۵۲.۹ ۰۴.۷ ۰۲.۳ ۲۹.۸ ۸۱.۸ ۳۴.۳ قلعه قافه ۸۰
Cm۵۶ برف ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۹ سانت برف  ۴۷ سانت برف ۰۰.۰
۲۱۷.۰ ۰۰.۰ ۰۱.۰ ۶۹.۰ ۱۱۷.۰ ۳۰.۰ قره چشمه ۸۱
۲۳۵.۰ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۱۳.۰ ۱۱۰.۰ ۱۱۲.۰ گالیکش گالیکش ۸۲
۲۵۹.۲ ۰۳.۰ ۰۱.۵ ۱۸.۲ ۲۰۶.۰ ۳۰.۵ فارسیان فرنگ ۸۳
۲۰۳.۰ ۰۳.۰ ۲۶.۰ ۲۸.۰ ۱۱۴.۵ ۳۱.۵ آب پران ۸۴
۱۸۵.۵ ۲۲.۰ ۰۰.۰ ۲۶.۰ ۱۰۴.۵ ۳۳.۰ لوه ۸۵
۲۳۱.۵ ۰۴.۵ ۰۴.۵ ۰۸.۵ ۱۸۵.۰ ۲۹.۰ کیارام ۸۶
Cm  ۳ برف ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۰۰.۰ ۳ سانت برف ۰۰.۰
۲۳۲.۰ ۰۶.۰ ۰۷.۵ ۵۲.۰ ۱۳۸.۰ ۲۸.۵ پارک­ملی گلستان ۸۷